NRD Начало
Вторник, 17 Септември 2024
Начало Калейдоскоп Биография: Тодор Динов
6717
Калейдоскоп

Биография: Тодор Динов

Напрежението отнема усмивката. И все пак, смехът ще спаси човечеството. Вярвам. Защото мъдростта прави смешното

| 24 Юли 2024, 12:09 ч.
Биография: Тодор Динов
Биография: Тодор Динов
Снимка © Росен Братоев

Напрежението отнема усмивката. И все пак, смехът ще спаси човечеството. Вярвам. Защото мъдростта прави смешното. Това казва големият български режисьор, художник и аниматор Тодор Динов, роден на днешния ден преди 105 години.

Днес всички тук сме приятели – приятели на природата, на зелените идеи, на екологичното мислене, на природосъобразния начин на живот. 

Ако по някакъв начин трябва да визуализираме идеалния свят, то това е светът на „Узана поляна фест“, каза областният управител на Габрово Мария Башева на официалното откриване на „Узана поляна фест“.

Кметът на Габрово Таня Христова обясни, че това е фестивал, който ни превръща в една истинска общност и, за което, тя благодаря на всички, които допринасят, това да се случва.

Нека да се забавляваме, нека да учим нови неща и нека да откриваме зелените идеи, които съм убедена, че ще ни доведат много нови приятели. Вече не сме хиляди, вярвам, че можем да бъдем милиони, защото ние всички искаме нашата планета, България, Габрово, Узана да бъдат истински зелени, каза още тя.

Екофестивалът „Узана поляна фест“ ще се провежда за

Лятното издание на Culturama 2024 завършва с изложбата Fluid Contact на Марта Джурина. Aртистичният проект може да бъде разгледан до 8 юли в градинката „Кристал“ в София, съобщават от екипа на фестивала.

„Fluid Contact представлява иновативно и артистично изследване, прибягващо до творчески методи за възприемане на света през призмата на водата. Той е и част от стремежа за деконструиране на традиционните фотографски методи, фокусирани върху човешката природа, като предлага ново изразно средство, основано на флуидността на водата, преодоляващо конвенционалните граници на фотографията и позволяващо използване на безкамерни експериментални техники“, разказват организаторите на събитието.

Те отбелязват, че серията от творби е създадена в съучастие със силите на природата, по-конкретно слънчевата светлина и водата на Сена в Париж. „Fluid Contact съответства на идеята за док

Джошуа Бел, носител на „Грами”, „Меркюри”, „Грамофон” и „Ехо класик”, се завръща на сцената на зала „България", на 14 октомври, съобщават от Софийската филхармония.

Заедно с маестро Найден Тодоров и националния оркестър той ще представи Концерт за цигулка №2 от Хенрик Виенявски. Програмата на вечерта включва и Симфоничен танц № 7 из „Седем симфонични танца” от Панчо Владигеров и Органовата симфония от Сен-Санс.

Джошуа Бел е един от най-прославените съвременни цигулари, чиято кариера като солист, камерен музикант, студиен изпълнител, диригент и режисьор обхваща повече от тридесет години. Неговата любознателност и яснота на прозрението свидетелстват за вярата му в силата на музиката като обединяваща сила на културата. 

Свирил е с всички известни световни оркестр

Музей в Мадрид дава възможност на незрящите да се докоснат до историята, съобщи АФП. 

Културната институция предлага макети на паметници от целия свят. 

Националната организация на слепите в Испания създава специализирания музей през 1992 г. в Мадрид. Днес там има 37 макета на паметници, представящи световното културно наследство. Използваните материали са различни - дърво, метал, камък. Няма друг подобен музей в целия свят, споделя гидът Мирея Родригес, която е почти напълно сляпа. През 2023 г. културната институция е посетена от 16 хил. души, отбелязва АФП.  

Сред експонатите са копия на Тауър бридж, Статуята на свободата, Кремъл, Партенона, Тадж Махал и др.  

Има толкова много малки детайли, а покривът е изключителен, споделя посетителят Хосе Педро Гонсалес пред дървен макет на Саграда Фамилия на Гауди, който е около 137 пъти по-м

Днес се навършват 100 години от рождението на големия български актьор Нейчо Попов. Той е от Бургас. През 1953 г. завършва актьорско майсторство в Държавното висше театрално училище при Кръстьо П. Мирски.

Започва професионалната си кариера на сцената на Държавния музикален театър „Стефан Македонски”, където участва в оперите „Хубавата Елена”, „Златната долина”. От 1963 до 1965 г. специализира режисура в „Дойче театър“, в Германия. Той е един от основателите на днешния Сатиричен театър „Алеко Константинов”.

През 2007 г. Мария Грубешлиева, негова доведена дъщеря, издава сборник със спомени за него, озаглавен „Клоун на Бога, изпратен на земята”. „Нейчо ме отгледа. Макар, че не ми е баща, аз го обичах безумно”, казва тя. „На мене той в много тежки моменти ми помага. И когато съм била студе

„Ако художникът не се намеси в закономерностите на движението или не следва вътрешните си пристрастия, филм трудно би се получил“, казва още той. 

Наричан е „бащата на българската анимация“. Рисувам, значи съществувам, е неговото верую. 

„Той бе голям артист, строг учител. Създаде поколение артисти – Доньо Донев, Иван Веселинов, Стоян Дуков, Пенчо Богданов, Радка Бъчварова, Зденка Дойчева“, посочва Анри Кулев.

Тодор Динов е роден на 24 юли 1919 г. в Дедеагач, днес Александруполис, Гърция. Завършва сценография през 1943 г. в Художествената академия в София при Иван Пенков. Негови учители са още Дечко Узунов, Илия Бешков, Кирил Цонев. През 1951 г.  завършва и режисура на рисувалния филм във Всесъюзния държавен институт по кинематография в Москва при Иван Иванов-Вано.

ПЪРВИЯТ ПРОФЕСИОНАЛЕН ФИЛМ НА БЪЛГАРСКАТА АНИМАЦИЯ

Концертите на британската певица Адел в Мюнхен са привлекли десетки хиляди чуждестранни фенове, като само половината от посетителите на първата изява са били от Германия, предаде ДПА.

Данните са получени от анализ на мобилния оператор O2 Telefonica.

Изпълнителката има планирани десет концерта в германския град този месец в специално пригодена за целта зала. Сцената разполага с 93-метров подиум, за да може Адел да се доближи до феновете си.

Първият концерт, който се състоя на 2 август, привлече много хора от цял свят. На него присъстваха около 10 000 британци. Според O2 Telefonica това е най-голямата международна група фенове. Няколко хиляди души пристигнаха от Австрия, Нидерландия и Полша, а около 1000 - от САЩ. По-малки групи фенове бяха от по-далечни страни като Бразилия, Аржентина, Австралия, Канада, Китай и Индия, отбелязва ДПА.

Очаква се общо 730 0

Четири дни след драматичното прекратяване на съдебния процес срещу актьора Алек Болдуин за непредумишлено убийство на снимачната площадка на уестърна "Ръжда", оръжейничката на филма Хана Гутиерес-Рийд оспорва присъдата си пред американското правосъдие, съобщават Ройтерс и АФП. 

В трагичния инцидент от 2021 г., по време на снимките в ранчо в Ню Мексико, актьорът размахва пистолет, който е трябвало да бъде зареден с халосни патрони, но произвежда изстрел с истински патрон. Изстрелът убива операторката Халина Хъчинс и ранява режисьора на филма Джоел Соуза.

Хана Гутиерес-Рийд е отговаряла за оръжията и боеприпасите на снимачната площадка. През април тя беше осъдена на 18 месеца затвор за това, че случайно е заредила пистолета на актьора с истински патрон.

Четири дни след като процесът срещу Алек Болдуин беше прекратен по процедурни причини, Рийд е подала молба

„Нямам търпение да се срещна с любимата ми родна публика. Подготвили сме много изненади за нашия концерт, а освен мен и естонската пианистка Аве Вагнер, на сцената ще се изяви прекрасното сопрано Румяна Костова, с която ще изпълним популярната сцена от първо действие на операта „Бохеми" на Пучини".

Това казва тенорът Марин Йончев дни преди първия си самостоятелен оперен концерт у нас.

„Ще бъде изцяло класически стил на рецитал – глас и пиано. На рояла ще ми акомпанира моята дългогодишна колежка Аве Вагнер. В първата част ще представим произведения на един от любимите ми композитори Франческо Паоло Тости. След което се отправяме на музикално пътешествие в Южна Италия, за да изпълним няколко красиви неаполитански канцонети. Втората част от концерта сме посветили на сериозния оперен репертоар, включвайки

Художникът и илюстратор Емил Марков ще открие своя самостоятелна изложба в Центъра за съвременно изкуство и библиотека на 4 септември, съобщават от филиала на Националната художествена академия в Бургас, където Марков е преподавател от 2021 г. насам.

Плакатът за събитието е отпечатан с голям знак, указващ, че то е за лица над 18 години. 

Експозицията е вдъхновена от стихосбирка „Черни сърца“. Тя е издадена през есента на 2019 година и съставена от текстове и бързо писани фрагменти, извадени от контекста на многобройни бордови дневници, творчески блокове и бележници, които авторът ползва през последните 30 години. Специално за изложбата ще бъдат отпечатани нови 100 бройки, които ще бъдат номерирани и адаптирани за представянето. Желаещите ще могат да си купят изданието на място. 

Самата изложба ще представи 19 пълноцветни графични листа във

Гостуващият спектакъл "Поетите Live" изпълни с почитатели на поезията Летния театър във Велико Търново.

В него участваха актьорите Владимир Пенев, Захари Бахаров, Юлиан Вергов, Теодора Духовникова, Бойко Кръстанов, Малин Кръстев, Весела Бабинова, Иван Бърнев и Луиза Григорова-Макариев. Те представиха популярния български проект, посветен на поезията, в който прозвучаха много български стихове на различни автори под съпровода на маестро Антони Дончев. Актьорите изпълниха творби на Христо Ботев, Петко Славейков, Елисавета Багряна, Петя Дубарова, Христо Фотев, Дамян Дамянов, Стефан Цанев, Борис Христов, Блага Димитрова. Публиката чу и стихотворения на Георги Господинов, Станка Пенчева, Любомир Левчев и Валери Петров. Много аплодисменти предизвика изпълнението на Владимир Пенев на песента "Синева" по текст на Павел Матев, при което стотици фенерчета на телефони осветиха Летния теат

Дипломният му филм „Юнак Марко“ от 1955 г. е първият професионален филм на българската анимация. Темата е фолклорна, а анимацията – в традиционен стил Дисни.

От 1947 до 1949 г. е щатен карикатурист във вестник „Стършел“. В началото на 50-те години на ХХ век създава анимационна студия към Студията за научнопопулярни филми – София, която през 60-те години става самостоятелна и се нарича Студия за анимационни филми – София. От 1952 до 1971 г. е главен редактор на списание „Картинна галерия“. През 1978 г. създава катедра за анимационно изкуство към кинофакултета на НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“. Той е създател и първи главен редактор на алманах „Апропо“ за хумор и сатира (1980-1984). През 1991-1993 г. преподава анимация в Тракийския университет „Демокрит“, Гърция.

От 1967 до 1970 г. е председател на Съюза на филмовите дейци. Член е на административния съвет на Международната асоциация на анимационното кино (АСИФА) от 1968 до 1973 г. В периода 1989-1992 г. е член на изпълнителното бюро на Международната организация на професионалните художници (АИАП). През 1977 г. става първият кинематографист, член-кореспондент на БАН. Година по-късно, Германската академия на изкуствата също го избира за свой член. 

Тодор Динов е народен представител в Шестото народно събрание (1971-1976).

СТО ФИЛМА С МЕЖДУНАРОДНИ НАГРАДИ, ПЕТ ХИЛЯДИ КАРИКАТУРИ

Определян е като баща на българската анимация. Автор е на анимационни, рисувани, изрезкови, комбинирани филми. Има над 100 филма с международни награди. Разчупва рамките на приказните детски сюжети и се насочва към обществено значими проблеми, като в някои от произведенията си достига до философски обобщения. Характерни за творческия му почерк са лаконичния израз, точността на условния език и движение, постигнати със средствата на метафората, хипербулата и алегорията.

Автор е на анимационните филми „Гръмоотвод“ (1962), „Ябълката“ (1963), „Ревност“ (1963), „Маргаритката“ (1965), „Изгонен от рая“ (1967), „Прометей ХХ“ (1968), „Перпетуум мобиле“ (1975). Режисьор е на игралните филми „Иконостасът“ (1969, съвместно с Христо Христов), „Ламята“ (1974), „Барутен буквар“ (1977).

Публикува около 5000 карикатури в ежедневния и периодичния печат в България и чужбина – „Керемпух“ (бивша Югославия), „Фоерверц“ (Нидерландия), „Спорт“ (Виена), „Крокодил“ (Москва), „Манхуа“ и „Светът на карикатурата“ (Китай), „Остен“ (Албания), „Перспективи“ (Полша).

СТРАХЪТ ДА СЕ ЕКСПЕРИМЕНТИРА ЗАТВАРЯ ВСИЧКИ ВРАТИЧКИ

Тодор Динов пише публикации по естетическите проблеми на анимацията, карикатурата, илюстрацията, живописта –  „Анимацията – особено изкуство“ (1969), „Стоян Венев“ (1959, монография), „Типажът в рисувания филм“ (1964), „Още веднъж за типажа в рисувания филм“ (1979), „Горизонти мультипликации“(1970, Москва), „Страхът да се експериментира затваря всички вратички“ (1960), „Малкото Анче“ (сборник от рисувани истории без думи, 1964-1994), „Българската карикатура – състояние и задачи“ (1954), „Антология на анимационната мисъл“ (1982), „Анимация и куклен театър“ (1982).

Динов умира на 17 юни 2004 г.

ПРИЗНАНИЕ

Тодор Динов е носител на орден „Народна република България“ (първа степен) по случай 50-годишнината му и за неговите заслуги към българското киноизкуство и изобразително изкуство (1969), на наградата „Васил Гендов“ (1994) за цялостен принос в развитието на българското кино.

Получава пет пъти „Златна роза“ за свои анимационни филми на кинофестивала във Варна, „Златен гълъб“ и „Сребърен гълъб“ на кинофестивала в Лайпциг (Германия), сребърна купа „Аджис“ на кинофестивала в Римини (Италия), първа награда на фестивалите в Единбург, Лондон, Корк, Виена, Буенос Айрес, сребърен сертификат в Чикаго, първа награда в Панама.

Носител е на орден „Стара планина“ (първа степен, 1999). През 2003 г. получава почетния приз на Съюза на филмовите дейци за цялостния му принос към българската култура.

/МВ/отдел „Справочна“

Използвани източници: , ВИНФ, 24 юни 2004 г.; Голяма енциклопедия на България, София, КК Труд, 2012, с. 1778; Кой е в българската култура, Варна, 1998, с. 167.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Публиката в Плевен възнагради с бурни аплодисменти Лили Иванова
Лили Иванова изнесе концерт тази вечер на откритата сцена на Летния театър в парк "Кайлъка" в Плевен. Необичайно студеното за месец септември време не поречи на над хиляда почитате ...
Юлиан Костов посвещава втория си сингъл на любовта
Юлиан Костов издава втория си сингъл – Home (My Gaia), съобщават от „Орфей мюзик“. През следващите месеци артистът пуска пет песни, а с дистрибуцията се заемат & ...
В Рим откриват самостоятелна изложба с творби на Никола Гюзелев
Самостоятелна изложба с творби на Никола Гюзелев ще бъде открива на 20 септември в галерия „България“ в Рим в сътрудничество с Българския културен институт, съобщават о ...
Просто няма как да не ти се случат точно такива абсурдни и смешни неща
Опасно, сериозно, сложно, интересно и смешно. Така актрисата София Бобчева описва случващото се на сцената на Народния театър в постановката „Бебе на борда“. Кристофър ...
Зимата на нашето недоволство
Малък градски театър „Зад канала“ от София гостува във Варна със спектакъла „Зимата на нашето недоволство“ по романа на Джон Стайнбек, адаптиран за сцена от ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Публиката в Плевен възнагради с бурни аплодисменти Лили Иванова
Лили Иванова изнесе концерт тази вечер на откритата сцена на Летния театър в парк "Кайлъка" в Плевен. Необичайно студеното за месец септември време не поречи на над хиляда почитате ...
Юлиан Костов посвещава втория си сингъл на любовта
Юлиан Костов издава втория си сингъл – Home (My Gaia), съобщават от „Орфей мюзик“. През следващите месеци артистът пуска пет песни, а с дистрибуцията се заемат & ...
Майк Терана: Хората в България обичат изкуството и културата
“В определени части на света хората не искат да слушат класическа или рок музика, всичко опира до диджея и други неща, но хората в България обичат изкуството и културата&rdqu ...
В Рим откриват самостоятелна изложба с творби на Никола Гюзелев
Самостоятелна изложба с творби на Никола Гюзелев ще бъде открива на 20 септември в галерия „България“ в Рим в сътрудничество с Българския културен институт, съобщават о ...
Просто няма как да не ти се случат точно такива абсурдни и смешни неща
Опасно, сериозно, сложно, интересно и смешно. Така актрисата София Бобчева описва случващото се на сцената на Народния театър в постановката „Бебе на борда“. Кристофър ...
Тикер в 05:00 ч.
Лили Иванова изнесе концерт тази вечер на откритата сцена на Летния театър в пар ...
Начало Калейдоскоп
6717
Калейдоскоп

Биография: Тодор Динов

Напрежението отнема усмивката.И все пак, смехът ще спаси човечеството.

| 24 Юли 2024, 12:09 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Биография: Тодор Динов
Биография: Тодор Динов
Снимка © Росен Братоев

Напрежението отнема усмивката. И все пак, смехът ще спаси човечеството. Вярвам. Защото мъдростта прави смешното. Това казва големият български режисьор, художник и аниматор Тодор Динов, роден на днешния ден преди 105 години.

„Ако художникът не се намеси в закономерностите на движението или не следва вътрешните си пристрастия, филм трудно би се получил“, казва още той. 

Днес всички тук сме приятели – приятели на природата, на зелените идеи, на екологичното мислене, на природосъобразния начин на живот. 

Ако по някакъв начин трябва да визуализираме идеалния свят, то това е светът на „Узана поляна фест“, каза областният управител на Габрово Мария Башева на официалното откриване на „Узана поляна фест“.

Кметът на Габрово Таня Христова обясни, че това е фестивал, който ни превръща в една истинска общност и, за което, тя благодаря на всички, които допринасят, това да се случва.

Нека да се забавляваме, нека да учим нови неща и нека да откриваме зелените идеи, които съм убедена, че ще ни доведат много нови приятели. Вече не сме хиляди, вярвам, че можем да бъдем милиони, защото ние всички искаме нашата планета, България, Габрово, Узана да бъдат истински зелени, каза още тя.

Екофестивалът „Узана поляна фест“ ще се провежда за

Лятното издание на Culturama 2024 завършва с изложбата Fluid Contact на Марта Джурина. Aртистичният проект може да бъде разгледан до 8 юли в градинката „Кристал“ в София, съобщават от екипа на фестивала.

„Fluid Contact представлява иновативно и артистично изследване, прибягващо до творчески методи за възприемане на света през призмата на водата. Той е и част от стремежа за деконструиране на традиционните фотографски методи, фокусирани върху човешката природа, като предлага ново изразно средство, основано на флуидността на водата, преодоляващо конвенционалните граници на фотографията и позволяващо използване на безкамерни експериментални техники“, разказват организаторите на събитието.

Те отбелязват, че серията от творби е създадена в съучастие със силите на природата, по-конкретно слънчевата светлина и водата на Сена в Париж. „Fluid Contact съответства на идеята за док

Джошуа Бел, носител на „Грами”, „Меркюри”, „Грамофон” и „Ехо класик”, се завръща на сцената на зала „България", на 14 октомври, съобщават от Софийската филхармония.

Заедно с маестро Найден Тодоров и националния оркестър той ще представи Концерт за цигулка №2 от Хенрик Виенявски. Програмата на вечерта включва и Симфоничен танц № 7 из „Седем симфонични танца” от Панчо Владигеров и Органовата симфония от Сен-Санс.

Джошуа Бел е един от най-прославените съвременни цигулари, чиято кариера като солист, камерен музикант, студиен изпълнител, диригент и режисьор обхваща повече от тридесет години. Неговата любознателност и яснота на прозрението свидетелстват за вярата му в силата на музиката като обединяваща сила на културата. 

Свирил е с всички известни световни оркестр

Музей в Мадрид дава възможност на незрящите да се докоснат до историята, съобщи АФП. 

Културната институция предлага макети на паметници от целия свят. 

Националната организация на слепите в Испания създава специализирания музей през 1992 г. в Мадрид. Днес там има 37 макета на паметници, представящи световното културно наследство. Използваните материали са различни - дърво, метал, камък. Няма друг подобен музей в целия свят, споделя гидът Мирея Родригес, която е почти напълно сляпа. През 2023 г. културната институция е посетена от 16 хил. души, отбелязва АФП.  

Сред експонатите са копия на Тауър бридж, Статуята на свободата, Кремъл, Партенона, Тадж Махал и др.  

Има толкова много малки детайли, а покривът е изключителен, споделя посетителят Хосе Педро Гонсалес пред дървен макет на Саграда Фамилия на Гауди, който е около 137 пъти по-м

Днес се навършват 100 години от рождението на големия български актьор Нейчо Попов. Той е от Бургас. През 1953 г. завършва актьорско майсторство в Държавното висше театрално училище при Кръстьо П. Мирски.

Започва професионалната си кариера на сцената на Държавния музикален театър „Стефан Македонски”, където участва в оперите „Хубавата Елена”, „Златната долина”. От 1963 до 1965 г. специализира режисура в „Дойче театър“, в Германия. Той е един от основателите на днешния Сатиричен театър „Алеко Константинов”.

През 2007 г. Мария Грубешлиева, негова доведена дъщеря, издава сборник със спомени за него, озаглавен „Клоун на Бога, изпратен на земята”. „Нейчо ме отгледа. Макар, че не ми е баща, аз го обичах безумно”, казва тя. „На мене той в много тежки моменти ми помага. И когато съм била студе

Наричан е „бащата на българската анимация“. Рисувам, значи съществувам, е неговото верую. 

„Той бе голям артист, строг учител. Създаде поколение артисти – Доньо Донев, Иван Веселинов, Стоян Дуков, Пенчо Богданов, Радка Бъчварова, Зденка Дойчева“, посочва Анри Кулев.

Концертите на британската певица Адел в Мюнхен са привлекли десетки хиляди чуждестранни фенове, като само половината от посетителите на първата изява са били от Германия, предаде ДПА.

Данните са получени от анализ на мобилния оператор O2 Telefonica.

Изпълнителката има планирани десет концерта в германския град този месец в специално пригодена за целта зала. Сцената разполага с 93-метров подиум, за да може Адел да се доближи до феновете си.

Първият концерт, който се състоя на 2 август, привлече много хора от цял свят. На него присъстваха около 10 000 британци. Според O2 Telefonica това е най-голямата международна група фенове. Няколко хиляди души пристигнаха от Австрия, Нидерландия и Полша, а около 1000 - от САЩ. По-малки групи фенове бяха от по-далечни страни като Бразилия, Аржентина, Австралия, Канада, Китай и Индия, отбелязва ДПА.

Очаква се общо 730 0

Четири дни след драматичното прекратяване на съдебния процес срещу актьора Алек Болдуин за непредумишлено убийство на снимачната площадка на уестърна "Ръжда", оръжейничката на филма Хана Гутиерес-Рийд оспорва присъдата си пред американското правосъдие, съобщават Ройтерс и АФП. 

В трагичния инцидент от 2021 г., по време на снимките в ранчо в Ню Мексико, актьорът размахва пистолет, който е трябвало да бъде зареден с халосни патрони, но произвежда изстрел с истински патрон. Изстрелът убива операторката Халина Хъчинс и ранява режисьора на филма Джоел Соуза.

Хана Гутиерес-Рийд е отговаряла за оръжията и боеприпасите на снимачната площадка. През април тя беше осъдена на 18 месеца затвор за това, че случайно е заредила пистолета на актьора с истински патрон.

Четири дни след като процесът срещу Алек Болдуин беше прекратен по процедурни причини, Рийд е подала молба

„Нямам търпение да се срещна с любимата ми родна публика. Подготвили сме много изненади за нашия концерт, а освен мен и естонската пианистка Аве Вагнер, на сцената ще се изяви прекрасното сопрано Румяна Костова, с която ще изпълним популярната сцена от първо действие на операта „Бохеми" на Пучини".

Това казва тенорът Марин Йончев дни преди първия си самостоятелен оперен концерт у нас.

„Ще бъде изцяло класически стил на рецитал – глас и пиано. На рояла ще ми акомпанира моята дългогодишна колежка Аве Вагнер. В първата част ще представим произведения на един от любимите ми композитори Франческо Паоло Тости. След което се отправяме на музикално пътешествие в Южна Италия, за да изпълним няколко красиви неаполитански канцонети. Втората част от концерта сме посветили на сериозния оперен репертоар, включвайки

Художникът и илюстратор Емил Марков ще открие своя самостоятелна изложба в Центъра за съвременно изкуство и библиотека на 4 септември, съобщават от филиала на Националната художествена академия в Бургас, където Марков е преподавател от 2021 г. насам.

Плакатът за събитието е отпечатан с голям знак, указващ, че то е за лица над 18 години. 

Експозицията е вдъхновена от стихосбирка „Черни сърца“. Тя е издадена през есента на 2019 година и съставена от текстове и бързо писани фрагменти, извадени от контекста на многобройни бордови дневници, творчески блокове и бележници, които авторът ползва през последните 30 години. Специално за изложбата ще бъдат отпечатани нови 100 бройки, които ще бъдат номерирани и адаптирани за представянето. Желаещите ще могат да си купят изданието на място. 

Самата изложба ще представи 19 пълноцветни графични листа във

Гостуващият спектакъл "Поетите Live" изпълни с почитатели на поезията Летния театър във Велико Търново.

В него участваха актьорите Владимир Пенев, Захари Бахаров, Юлиан Вергов, Теодора Духовникова, Бойко Кръстанов, Малин Кръстев, Весела Бабинова, Иван Бърнев и Луиза Григорова-Макариев. Те представиха популярния български проект, посветен на поезията, в който прозвучаха много български стихове на различни автори под съпровода на маестро Антони Дончев. Актьорите изпълниха творби на Христо Ботев, Петко Славейков, Елисавета Багряна, Петя Дубарова, Христо Фотев, Дамян Дамянов, Стефан Цанев, Борис Христов, Блага Димитрова. Публиката чу и стихотворения на Георги Господинов, Станка Пенчева, Любомир Левчев и Валери Петров. Много аплодисменти предизвика изпълнението на Владимир Пенев на песента "Синева" по текст на Павел Матев, при което стотици фенерчета на телефони осветиха Летния теат

Тодор Динов е роден на 24 юли 1919 г. в Дедеагач, днес Александруполис, Гърция. Завършва сценография през 1943 г. в Художествената академия в София при Иван Пенков. Негови учители са още Дечко Узунов, Илия Бешков, Кирил Цонев. През 1951 г.  завършва и режисура на рисувалния филм във Всесъюзния държавен институт по кинематография в Москва при Иван Иванов-Вано.

ПЪРВИЯТ ПРОФЕСИОНАЛЕН ФИЛМ НА БЪЛГАРСКАТА АНИМАЦИЯ

Дипломният му филм „Юнак Марко“ от 1955 г. е първият професионален филм на българската анимация. Темата е фолклорна, а анимацията – в традиционен стил Дисни.

От 1947 до 1949 г. е щатен карикатурист във вестник „Стършел“. В началото на 50-те години на ХХ век създава анимационна студия към Студията за научнопопулярни филми – София, която през 60-те години става самостоятелна и се нарича Студия за анимационни филми – София. От 1952 до 1971 г. е главен редактор на списание „Картинна галерия“. През 1978 г. създава катедра за анимационно изкуство към кинофакултета на НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“. Той е създател и първи главен редактор на алманах „Апропо“ за хумор и сатира (1980-1984). През 1991-1993 г. преподава анимация в Тракийския университет „Демокрит“, Гърция.

От 1967 до 1970 г. е председател на Съюза на филмовите дейци. Член е на административния съвет на Международната асоциация на анимационното кино (АСИФА) от 1968 до 1973 г. В периода 1989-1992 г. е член на изпълнителното бюро на Международната организация на професионалните художници (АИАП). През 1977 г. става първият кинематографист, член-кореспондент на БАН. Година по-късно, Германската академия на изкуствата също го избира за свой член. 

Тодор Динов е народен представител в Шестото народно събрание (1971-1976).

СТО ФИЛМА С МЕЖДУНАРОДНИ НАГРАДИ, ПЕТ ХИЛЯДИ КАРИКАТУРИ

Определян е като баща на българската анимация. Автор е на анимационни, рисувани, изрезкови, комбинирани филми. Има над 100 филма с международни награди. Разчупва рамките на приказните детски сюжети и се насочва към обществено значими проблеми, като в някои от произведенията си достига до философски обобщения. Характерни за творческия му почерк са лаконичния израз, точността на условния език и движение, постигнати със средствата на метафората, хипербулата и алегорията.

Автор е на анимационните филми „Гръмоотвод“ (1962), „Ябълката“ (1963), „Ревност“ (1963), „Маргаритката“ (1965), „Изгонен от рая“ (1967), „Прометей ХХ“ (1968), „Перпетуум мобиле“ (1975). Режисьор е на игралните филми „Иконостасът“ (1969, съвместно с Христо Христов), „Ламята“ (1974), „Барутен буквар“ (1977).

Публикува около 5000 карикатури в ежедневния и периодичния печат в България и чужбина – „Керемпух“ (бивша Югославия), „Фоерверц“ (Нидерландия), „Спорт“ (Виена), „Крокодил“ (Москва), „Манхуа“ и „Светът на карикатурата“ (Китай), „Остен“ (Албания), „Перспективи“ (Полша).

СТРАХЪТ ДА СЕ ЕКСПЕРИМЕНТИРА ЗАТВАРЯ ВСИЧКИ ВРАТИЧКИ

Тодор Динов пише публикации по естетическите проблеми на анимацията, карикатурата, илюстрацията, живописта –  „Анимацията – особено изкуство“ (1969), „Стоян Венев“ (1959, монография), „Типажът в рисувания филм“ (1964), „Още веднъж за типажа в рисувания филм“ (1979), „Горизонти мультипликации“(1970, Москва), „Страхът да се експериментира затваря всички вратички“ (1960), „Малкото Анче“ (сборник от рисувани истории без думи, 1964-1994), „Българската карикатура – състояние и задачи“ (1954), „Антология на анимационната мисъл“ (1982), „Анимация и куклен театър“ (1982).

Динов умира на 17 юни 2004 г.

ПРИЗНАНИЕ

Тодор Динов е носител на орден „Народна република България“ (първа степен) по случай 50-годишнината му и за неговите заслуги към българското киноизкуство и изобразително изкуство (1969), на наградата „Васил Гендов“ (1994) за цялостен принос в развитието на българското кино.

Получава пет пъти „Златна роза“ за свои анимационни филми на кинофестивала във Варна, „Златен гълъб“ и „Сребърен гълъб“ на кинофестивала в Лайпциг (Германия), сребърна купа „Аджис“ на кинофестивала в Римини (Италия), първа награда на фестивалите в Единбург, Лондон, Корк, Виена, Буенос Айрес, сребърен сертификат в Чикаго, първа награда в Панама.

Носител е на орден „Стара планина“ (първа степен, 1999). През 2003 г. получава почетния приз на Съюза на филмовите дейци за цялостния му принос към българската култура.

/МВ/отдел „Справочна“

Използвани източници: , ВИНФ, 24 юни 2004 г.; Голяма енциклопедия на България, София, КК Труд, 2012, с. 1778; Кой е в българската култура, Варна, 1998, с. 167.

Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Публиката в Плевен възнагради с бурни аплодисменти Лили Иванова
Юлиан Костов посвещава втория си сингъл на любовта
В Рим откриват самостоятелна изложба с творби на Никола Гюзелев
Просто няма как да не ти се случат точно такива абсурдни и смешни неща
Зимата на нашето недоволство
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
Публиката в Плевен възнагради с бурни аплодисменти Лили Иванова
Калейдоскоп
Юлиан Костов посвещава втория си сингъл на любовта
Цветни аспекти
Майк Терана: Хората в България обичат изкуството и културата
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.